Výlet oddílu zdravotního cvičení TJ Hostivice – Karlovy Vary

13.06.2024

Už se stává pomalu tradicí, že koncem jara se vydává náš Oddíl zdravotního cvičení na nějaké zajímavé místo.

Výlet obyčejně dlouho plánujeme, protože je někdy velmi obtížné se shodnout na termínu, a to proto, že naše členky jsou velmi aktivní a mají zaplněný diář i půl roku dopředu, (někdy i déle😊). Nakonec jsme se shodly na středě, 29. května 2024, a také na místě, za které jsme zvolily Karlovy Vary (i když většinou jsme všechny toto krásné místo už někdy navštívily). Nicméně, město je tak výjimečné, že nám to vůbec nevadilo.

Uprostřed upršeného týdne nás přivítalo slunce a s děvčaty (některým je i přes 80 let!) jsme se vydaly autobusem směrem k našim nejslavnějším lázním, Karlovým Varům. Cesta příjemně uběhla a před 10. hodinou jsme vystoupily v centru města a vydaly se kolem říčky Teplé k hotelu Thermal, kde na nás čekala paní průvodkyně. Provedla nás kolonádou, seznámila se všemi prameny, jejich historií a také nám sdělila spoustu geologických zajímavostí. Dozvěděly jsme se například, že údržba těchto zařízení může být i nebezpečná, a to vzhledem k plynům a teplotě proudící vody. Léčivou vodu jsme samozřejmě ochutnaly a naši procházku jsme ukončily u Vřídla, kde jsme ještě shlédly modely geologických vrtů a zjistily další zajímavé podrobnosti.

Po obědě jsme měly domluvenou prohlídku nově zrekonstruovaných Císařských lázní. Tento největší lázeňský dům, který je architektonicky a umělecky bohatě vybaven, byl otevřen již v roce 1895 za zájmu světového tisku a široké veřejnosti. Lázně ve své době nabízely více jak 100 koupelen. Za jeden den lázně obsloužily více než 2000 osob. Je zajímavé, že lázně dostaly jméno po rakouském císaři a českém králi Františku Josefovi I, který ale lázně navštívil jen jednou, zdržel se zde asi jen 15 min a ani nepobral lázeňské procedury…

Po prohlídce této výjimečné památky jsme se, procházkou karlovarskými kolonádami a parky, vrátily třídou T.G. Masaryka k neoficiálnímu 13. prameni Karlových Varů – Karlovarské Becherovce. Zde jsme navštívily Muzeum JBKB, kde nám byly poskytnuty zajímavé informace o historii naší, patrně nejznámější likérky (historie likéru se traduje od roku 1807). Byly nám nabídnuty k ovonění různé druhy koření, z nichž se ročně, stále dle tajné receptury, vyrobí až 7 mil. litrů tohoto oblíbeného nápoje. Závěrem jsme nezapomněly ochutnat vzorky produkce likérky a musím potvrdit, že jsme odcházely z Becherovky ve veselé náladě.

Všechny členky našeho oddílu zdravotního cvičení si výlet moc užily.

Marie Šimonová
Instruktorka pohybových aktivit TJ Hostivice